info@azkrmiva.cz, Tel. 420 774 425 658 (7.00-16.30)

Úvodní strana > Rybičky, rybičky rodiče jedou...

Rybičky, rybičky rodiče jedou...

Náš syn nám už trochu povyrostl a jednoho dne přišel s tím, čeho jsme se tolik obávali. Strašně rád by své první domácí zvířátko. Snažím se rychlostí blesku vymyslet nějakou výmluvu, proč je na zvíře ještě brzy. Pohledem hledám záchranu u svého partnera, který však vypadá stejně bezradně, jako já. Čas běží a dětské oči se na mě upínají a provrtávají mě až k samotnému mozku. A pak, když už mám pocit, že jsem nějakou tu výmluvu našla, ze mě vypadne „jasně, proč ne!“ Prima, takže synáček bude mít své první zvířátko. Snažím se pochopit, proč už mu nestačí domácí pavouk Alfréd, kterého si tak náročně pěstujeme na záchodě pod umyvadlem nebo proč už ho nebaví mouchy poletující kolem světla v obýváku…

Sedíme jako rodina před notebookem a brouzdáme po internetu. Hledáme, jaké zvířátko je pro 10ltého kluka nevhodnější. V hlavě si odříkávám modlitbu – bože hlavně žádný hmyz! Když vidím výraz syna nad pakobylkou nebo švábem, uleví se mi. Takže hledáme dál. Králíček - při pomyšlení, že mi po baráku bude hopsat králíček azurit, mi přijde více než vtipné. Vlastně proč ne? Králíčci bývají roztomilý – nebo ne? Podle výrazu syna, který je stejný jako při pohledu na hmyzáky, ztrácím naději v roztomilého a chlupaťoučkého králíčka. Po několika chvílích máme všichni jasno. Z obrazovky notebooku na nás kouká pár ploutví, několik desítek šupin a rybí oči. Rybičky vypadaly jako to nejvhodnější řešení, které uspokojí přání syna a zároveň uklidní naši duši.

Večer jsem si uvařila čaj a hledala na internetu nějaké rady pro chovatele začátečníky. Jak se ukázalo, rybiček je několik set druhů různých velikostí, barev a náročného životního stylu. Začínající mít obavy, jaké rybičky vybrat a co všechno vlastně budou potřebovat, jsem našla stránka s deseti body pro chovatele začátečníky. Přesně to jsem potřebovala. Nějaký přehledný a stručný článek o tom, jak chovat rybičky. Jak šeredně jsem se mýlila…

  1. Akvárium volte vždy jednoduché a prostorné

Prostorné? Kolik prostoru jako taková ryba potřebuje? Vždyť pořád plave dokola a dokola. Já žila se rodiči a dvěma sourozenci v bytě 2+1. To má být na tom ryba lépe, než já celých 18 let?

  1. Akvárium by mělo co nejvíce připomínat přirozené prostředí

A kde mám sehnat ten plankton? Pokud vezmu v potaz současnou úroveň moří, oceánů, rybníku a řek, tak mám jasno. Do akvária liju trochu ropy, umělecky aranžuju plechovku od coly a sypu tunu písku, do kterého se zaboří i moje noha velikosti 42.

  1. Zvolte vhodné rostliny

Nejlepší do akvárií jsou podle odborníků rostliny z Echinodorusů, pak nějaké hygrophila siamensis a pokud neseženete ani ty, tak tam dejte Tiger lotus green. Nerozumím ani slovu a trochu mě takové výrazy urážejí. Nestačil by nějaký leknín?

  1. Před nasazením ryb nechte akvárium s rostlinkami zaběhnout

To je na tom asi to nejjednodušší. Beru akvárium do ruky a lítám s ním po bytě jako umanutá. Když už mám jazyk na vestě a půlka vody z akvária leží na podlaze, přijde mi dostatečně zaběhnuté a rybičky do nového doma pouštím po jedné.

  1. Krmíme s rozvahou několikrát denně, menší dávky

Tak konečně něco, co je mi srdci blízké. Přesně takovou radu jsem četla i v kuchařce od známého dietologa Havlíčka. Radši často, ale v menších dávkách. Pár dní takto rybičky krmíme, ale když jdu kolem akvária, připadá mi, že jsou ty rybičky nějaké hladové. Naprosto tomu rozumím, taky mám po pár dnech diety hrozný hlad. Soucítím s Vámi „sestry“, a tak jim házím trochu více. Nenápadně, aby mě doma nikdo neviděl, je to takové naše malé rybí tajemství. Po pár dnech mají už pěkná bříška a vypadají spokojeně. To by bylo, aby nebylo.

Rad pro začátečníky chovatele je plný internet a jedna lepší než druhá. Na některé z nich si připravte slovníky a hlavně trpělivost. Protože, i když Vaše dítě po domácím zvířátku touží, většinou to dopadá přesně tak, jak to dopadlo i u nás. Staráte se o to Vy – rodiče. Vybírejte proto zvířátka s rozvahou, protože i když nejde těm dětským očím moc odolat, nakonec budete kolem těch chlupáčů lítat vy.

A pokud se rozhodnete, že dětem pořídíte rybičky, tak počítejte s mnoha hodinami strávenými nad výběrem správné velikosti samotného akvária. Budete čekat na správnou teplotu vody, vhodnou dobu krmení a s rukavicemi vybírat šneky, které si s rybičkami chtě nechtě koupíte taky. Někdy je lepší zahrát si s dětmi známou hru – rybičky, rybičky, rybáři jedou – protože ty chycené rybičky můžete bez starostí poslat zase k vodě.

Autor: Sabča

Diskuze